Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości

28.08.2013 13:08

AB

PKP IC kupuje FLIRT-y najnowszej generacji

Fot. Stadler Rail

Przewoźnik wybrał ofertę konsorcjum Stadler - Newag w przetargu na 20 EZT. Jeśli PKP IC podpisze z oferentami umowę, zamówi składy FLIRT 3 najnowszej generacji, których nie ma jeszcze żaden inny przewoźnik, a są już produkowane dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Kupowane za ponad 1,5 mld zł składy zespołowe w barwach PKP Intercity kursować będą na trasach Warszawa - Bydgoszcz, Olsztyn - Kraków, Gdynia – Katowice, oraz Kraków – Szczecin. Ale zanim w zakładzie Stadlera rozpocznie się ich produkcja, przewoźnik musi podpisać umowę ze zwycięskim konsorcjum. Stan Skalski, dyrektor sprzedaży Stadlera na Europę Środkową, informuje, że data zawarcia kontraktu nie jest jeszcze ustalona. Najpierw musi minąć okres na złożenie ewentualnych zaskarżeń decyzji zamawiającego przez konkurentów Stadlera i Newagu.

Wysokie wymagania

Skalski nie chce na razie zdradzić, jaki będzie podział ról członków zwycięskiego konsorcjum przy realizacji kontraktu z PKP Intercity. Można się jednak domyślać, że składy typu FLIRT powstaną w zakładzie Stadlera w Siedlcach, zaś nowosądecki Newag będzie świadczył 15-letni serwis pojazdów.

- Mogę już za to powiedzieć, że zaoferowaliśmy tabor, który spełnia wszystkie wymagania zamawiającego, a te były wysokie. Przygotujemy dla PKP Intercity składy FLIRT 3 wyposażone w system ETCS poziomu drugiego. EZT tej serii, także z ETCS budujemy już dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, ale te będą pociągami regionalnymi, a teraz zaprojektujemy składy kategorii intercity – informuje Stan Skalski.

Sprawdzona konstrukcja

Stadler FLIRT to rodzina elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkowanych od 2004 r. w zakładach szwajcarskiej firmy Stadler Rail, a od 2007 r. również w zakładzie tej firmy w Siedlcach. Nazwa handlowa FLIRT to akronim od Fast Light Innovative Regional Train.

FLIRT-y powstają w różnych wersjach o różnej liczbie członów i przeznaczeniu. W Polsce eksploatowane są składy 4 - członowe, oznaczone jako ER75 w Kolejach Mazowieckich i EN75 w Kolejach Śląskich. Ponadto zostały zamówione składy 2 - członowe dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. FLIRT-y PKP Intercity będą miały długość prawie 150 m.

Komentarze
DEX28.08.2013 13:53
Po co było rozdzielać przetarg na ezt-y ? Chciano dać szansę mniej doświadczonym firmom na realizację kontraktu ? Przecież zwycięzca przetargu jest bardzo doświadczony w produkowaniu pociągów.Kolejny argument do prywatyzacji PKP i zaprzestania dopłacania gigantycznych pieniędzy do utrzymywania kolei.
aa28.08.2013 18:38
Z Gdyni do Katowic trzeba sie bedzie tluc takim tramwajem masakra. Co za tepak to wymyslil.
elekt28.08.2013 22:04
Jak Pendolino, to źle. Lepiej było kupić Flirty.
Jak Flirty, to taki tramwaj masakra.
Trudno dogodzić polskiemu internetowemu malkontentowi.
aa29.08.2013 10:39
w ktorym miejscu napisalem ze pendolino to zle? tobie na glowe mozna narobic i tez bedziesz zadowolony
bb02.09.2013 20:34
"aa" ma rację. Ten pojazd nie nadaje się na długie trasy. To może jeździć na drodze do 100 km.
daniel loko19.11.2013 07:02
Wielka szkoda ,że w nowym Flircie, nie przewidziano pojedyńczych siedzeń przy oknie lub przedziałów. Chociaż w klasie 1 powinno być więcej luksusu lub intymności dla wymagających. Projektant chyba o tym nie pomyślał...
Odpowiedź do daniela loko29.12.2013 12:58
W pierwszej klasie układ siedzeń 2+1, a więc pojedyncze siedzenia.
kalif pago vel grzybolot01.04.2015 16:59
ale darty od naszej pesy takie jakie "pikniejsze so":)
Dodaj komentarz
Autor:

Wpisz kod z obrazka:

Treść komentarza:
Redakcja portalu kurierkolejowy.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników.

Newsletter
Wpisz swój e-mail, by regularnie otrzymywać newsy o wszystkim, co w branży kolejowej najważniejsze.